Koce z wełny merynosa

 

Dzisiaj, w odpowiedzi na pojawiające się pytania na temat wełny, parę słów o wełnie merino (ang. merino wool).
Wełna z merynosów (owiec rasy merynos) używana jest do m.in. produkcji odzieży, pościeli, koców, pledów i jest uważana za jeden z najlepszych gatunków wełny. Charakteryzuje się cienkim włosem (zwykle poniżej 24 mikronów - np. australijskie rasy owiec przeznaczone na wełnę lub do 30 mikronów np. merynosy europejskie) co powoduje, że odzież jest miękka i miła w dotyku oraz ma znakomite właściwości oddychające.

Koce z wełny merynosów dobrze ogrzewają ale również pozwalają na wymianę powietrza, tak ważną dla higieny ciała. Jeżeli chodzi o jakość wełny, to jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Jest wiele podgatunków owiec rasy Merynos, a pozyskana wełna ma różną grubość włosa. W uproszczeniu - im włos jest cieńszy i dłuższy, tym droższa jest wełna. Tkaniny najwyższej jakości są wyprodukowane z najcieńszych z nich (np. merino extra fine, ultrafine, czy superfine merino wool). Cienki włos powoduje, że materiał jest miękki i gładki, o znakomitych walorach oddychania i utrzymywania komfortu cieplnego. Pozwalają na to powstałe w strukturze materiału ogromne ilości maleńkich poduszek powietrznych.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie koce z wełną superfine merino wool łączone z wełną z kóz kaszmirskich (średnica włosa do 20 mikronów) w kategorii „Koce z kaszmirem”.

Prawdziwi hodowcy owiec merynos chcąc uzyskać wysokiej jakości wełnę nie mogą sobie pozwolić na zaniedbania zwierząt, zarówno w trakcie hodowli jak i podczas pozyskania wełny. Wełna merynosów w Australii, czy Nowej Zelandii ma wysoką wartość i tam spotkamy rasy owiec, które hodowane są wyłącznie pod kątem uzyskania wysokiej jakości wełny. Z tych owiec pozyskuje się wełną najcieńszą, nawet poniżej 12 mikronów (tradycyjna wełna ma grubość do 80 mikronów, a ludzki włos zwykle ma średnio 100 mikronów). Grubość i długość włosa to ważne czynniki decydujące o jakości i przeznaczeniu wełny.

Ogólnie w Australii wyróżnia się trzy typy wełny: Fine, Medium i Broad. Fine - to najlepsza wełna, cienka i odpowiednio długa. Używana jest do produkcji wysokiej jakości tkanin i przędz dziewiarskich. Wełna o średniej grubości -Medium- może pochodzić również od krzyżówek owiec merynosów. Zwykle ma zastosowanie w przemyśle odzieżowym, dziewiarskim oraz do produkcji tekstyliów stosowanych w wyposażeniu wnętrz. Trzeci z kolei typ wełny często pochodzi z ras owiec o podwójnym przeznaczeniu - na wełnę i mięso. Ten typ wełny ze względu na swoją wytrzymałość możemy spotkać m.in. do produkcji dywanów i grubszych tkanin. Wełna Merino Fine występuje w grubościach do 24 mikronów (w zależności od kraju i organizacji związanych z hodowlą). W tym typie wełny możemy spotkać się z klasą superfine wool, z włosem o grubości do 20 mikronów.

To właśnie w zależności od użytej wełny w tekstyliach odczucie dotyku skóry będzie różne. Mówi się, że wełna "drapie" co oznacza, że do produkcji materiałów użyto grubszych włosów. Zwykle tego typu wełna pochodzi od owiec hodowanych w celach pozyskania mięsa i mleka, a wełna jest jedynie dodatkowym źródłem dochodów.

Osoby, które mają bardzo delikatną skórę mogą wyczuwać pewien dyskomfort przy materiałach produkowanych z wełny o grubości powyżej 25-30 mikronów. Dla normalnej skóry ta granica zwykle przekracza 30 mikrony. W przypadku skóry wrażliwej warto kierować się (o ile mamy taką informację) wyborem materiałów w klasie fine merino i wyższej. Jednak nietrudno się domyślić, że wyższa klasa wełny wiąże się z jej wyższą ceną. Przykładowo: wełna o średnicy 20 mikronów może być nawet o 50% droższa niż wełna o średnicy 26 mikronów.

Wełna ma wiele cech i zalet, które wiążą się z jej użytkowaniem. Co ciekawe, przeprowadzono badania z osobami uczulonymi na wełnę (w tym osoby ze skórą atopową) i nierzadko okazywało się, że w przypadku kontaktu skóry z wełną typu fine nie dochodziło do podrażnień i świądu skóry, ale szerzej o tym i zaletach wełny w najbliższym wpisie.

koceipledy