Jak prać ręczniki plażowe i kąpielowe?

 

Jak prać ręczniki plażowe lub ręczniki kąpielowe

- to pytanie często pojawia się na rozmaitych forach.
Przygotowałam kilka porad, które sprawią, że ręczniki wysokiej jakości (w tym ręczniki z bawełny egipskiej i tureckiej) będą Wam długo służyły i pozostaną miękkie, puszyste i chłonne. Po zakupie ręcznika plażowego czy ręcznika kąpielowego koniecznie wypierz go przed pierwszym użyciem. Pamiętaj - kieruj się symbolami na metce. Ręcznik ma bezpośredni kontakt ze skórą, więc ważne jest aby pozbyć się zanieczyszczeń, czy środków chemicznych użytych w czasie produkcji. W przypadku ręczników załaduj pralkę w znacznie mniejszym stopniu niż podczas prania ubrań. W mojej ocenie należy załadować pranie maksymalnie do połowy bębna.  Oczywiście ręczniki pierzemy osobno, nie mieszamy z ubraniami, tym bardziej, gdy mamy do czynienie z nowymi ręcznikami. Podczas pierwszego prania trzeba spodziewać się, iż uwolni się nadmiar barwnika dlatego nie należy mieszać ręczników kolorowych i białych. Ręczniki kolorowe mogą barwić jeszcze przez kilka kolejnych prań, dlatego zasada prania osobno kolorów i białych powinna pozostać na stałe.

Wybieramy program do bawełny. Nie zalecamy programu eco, który zużywa mniej wody, co w przypadku ręczników bawełnianych jest niepożądane. Ręczniki, zarówno ręczniki plażowe oraz ręczniki kąpielowe potrzebują podczas prania dużą ilość wody. Dlatego jeśli posiadacie funkcję dodatkowego płukania warto ją w tym przypadku zastosować. Ważne, aby przynajmniej przez kilka pierwszych prań odwirowywać wodę na minimalnych obrotach (max 600). W większości przypadków programy automatyczne mają ustawione obroty 800-1000 obrotów/min, w takim przypadku prędkość wirowania należy ustawić ręcznie. Wysokie obroty wirowania mogą oprócz widocznych wygnieceń, dodatkowo powodować tworzenie się małych bawełnianych kuleczek (powstają z kłaczków, które naturalnie występują w nowych ręcznikach). Zwykle więcej kłaczków będzie na ręcznikach plażowych. Ręczniki plażowe najczęściej mają jedną stronę frotte, drugą welurową, co powoduje, że szybciej schną. Ręczniki kąpielowe mają obie strony frotte.

Najczęściej rekomendowana temperatura prania mieści się w przedziale 30-40C. Zdarzają się metki zawierające symbol z temperaturą prania 50-60C. Uważam, że w takiej temperaturze można prać ręczniki po kilku praniach i stosować cyklicznie co kilka prań. Temperatury prania w przedziale 60-90C mają zwykle ręczniki stosowane m.in. w hotelach. Tego typu ręczniki są produkowane w odpowiedniej technologii aby wysokie temperatury nie szkodziły materiałom.

Kwestia proszków, detergentów, zmiękczaczy, płynów do płukania itp.

Do prania ręczników najlepiej stosować delikatne środki do prania (dobrej jakości), wskazane w postaci płynnej. Często rekomendowany jest łagodny płyn do prania produkowany na bazie naturalnych składników. Przykładem jest eucalan. Jeżeli stosujemy chemiczne środki, to najlepiej zastosować mniejszą dawkę płynu (ja stosuję ok. 1/3- 1/4 mniej) niż wynika z instrukcji dawkowania.  Oczywiście nie stosujemy do kolorowych ręczników płynów dla prania zalecanego dla ubrań białych i odwrotnie. W niektórych zaleceniach można znaleźć porady aby płyn najpierw rozpuścić w wodzie (uruchamiając pralkę na kilka minut), a później dodać ręczniki. Jednak wygodniej jest wlać do naczynia 1/2 l letniej wody i dodać płyn, wymieszać i dopiero wtedy wlać mieszankę do pralki i obrócić kilka razy bęben ręką. Taki zabieg pozwoli nieco zabezpieczyć ręczniki przed zwiększonym miejscowym działaniem środków chemicznych na materiał w pierwszej fazie prania. Dobrze wypłukany ręcznik jest ważnym etapem prania. Chodzi o usunięcie jak największej ilości osadów środków do prania, dlatego nie przeładowana pralka oraz dodatkowe płukanie pozwoli pozbyć się chemicznych pozostałości. Wspomniane osady powodują pogorszenie właściwości ręczników - chłonności wody i puszystości. Jeżeli ręczniki plażowe są mocno zabrudzone to przed praniem w pralce warto je namoczyć w zimnej wodzie. 2-3 godziny moczenia powinno wystarczyć.

Ważne - nie używamy żadnych wybielaczy, a tym bardziej na bazie chloru, które niszczą włókna. Nie używamy również żadnych środków zmiękczających. Zawierają one m.in. silikon, który za każdym użyciem zmniejsza chłonność ręcznika. W wielu poradnikach zaleca się używanie białego octu. Ocet przed wlaniem do pralki trzeba rozcieńczyć: do pół szklanki octu dolewamy samo wody. Rekomendujemy użycie octu w trakcie pierwszego prania. Wspomoże usunąć pozostałości po chemikaliach, a w przypadku kolorowych ręczników utrwali kolory. Później można go używać co kilka prań. Ten naturalny specyfik sprawi, że ręczniki będą odświeżone, miękkie, pozbawione pojawiających się czasem nieprzyjemnych zapachów wilgoci oraz skuteczniej zostaną usunięte resztki i osady po płynach.

W czasie pierwszego prania ocet wlej do dozownika dla drugiej fazy prania (w zależności od wybranego programu) lub dozownika na płyn zmiękczający. W kolejnych praniach wystarczy wlać do dozownika na płyn zmiękczający. Zwykle ilość 1 szklanki mieszanki octu nie mieści się w przegrodzie na płyn zmiękczający, w takim przypadku wlać mieszankę do poziomu maksymalnego.

Ręcznik wyprany :) – co dalej … przeczytaj w drugiej części mini poradnika